Susam Yağı

SOĞUK PRES SUSAM YAĞI  Faydaları 

Kolesterolsüz kalp dostu bir yağ kaynağıdır:  Susam yağı, yüksek oranda doymamış yağ asitleri içerir. Yaklaşık olarak %47 oleik ve %39 linoleik yağ asitleri ile kolesterolsüz, kalp dostu yemeklik bir yağdır. Ayrıca bileşimindeki maddelerin kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle düzenli Susam yağı tüketimi kandaki lipit (yağ) profilinin değişmesine yardımcı olabilir.

Hipertansiyon ile mücadelede yardımcıdır: “Yale Journal of Biology and Medicine” tarafından yayılan klinik bir çalışma günlük beslenmenin bir parçası haline geldiğinde susam yağının yüksek tansiyonu normal düzeye çekebileceğini ortaya koymuştur. Yapılan klinik çalışmaya göre 45 gün boyunca diğer yemeklik yağlar yerine yaklaşık 35gr. Susam yağının kullanılması sonucunda yüksek kan basıncı değerlerinin önemli ölçüde düştüğü, susam yağı kullanımı kesildiğinde ise tansiyonun tekrar yükselmeye başlandığı gözlenmiştir. Bilindiği üzere hipertansiyon hastası kişilerde kan basıncının düşürülmesi kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Alzheimer Hastalığı: 2009 yılında “Biological and Phamaceutical Bulletin”in yayınladığı bir çalışma susam yağının Alzheimer hastalığından kaynaklanan semptomların ortaya çıkmasını geciktirebileceğini ya da ortadan kaldırabileceğini ortaya koymaktadır.

Soğuk pres susam yağı, böbrek iltihaplarını giderme, karaciğer hastalıkları ve safra taşlarının düşürülmesinde yardımcıdır.

*Susam yağı antibakteriyeldir. Bu sebeple özellikle saça ve saç derisine uygulanması durumunda saç derisinde oluşan mantar, egzema gibi kaşıntılı deri rahatsızlıklarını giderir.

*Ayrıca soğuk pres susam yağı saç bakımı ve onarımı için gerekli olan içeriğe sahiptir. Özellikle kuru saçlar için nem kaynağıdır.Saçı besleyerek canlılık ve parlaklık kazandırır.

*Saçlarda oluşan kepek problemi için etkili bir çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Merhaba, siparişlerinizi whatsapp üzerinden de verebilirsiniz.

×
%d blogcu bunu beğendi: